2026 Ozark 82×22 14k Tilt #0640
Unit details
Trailer Size: 82″ x 22′ (5’+17′) Loading option: 17′ Hydraulic tilt Hydraulics: Dual cylinder with reservoir and valve Axles: x2 7000lb slipper spring brakes. Main frame 6″ Channel Floor Stringers: 3″ channel on 16″ Centers Tongue: 6″ + 6″ wrap channel tongue Rub Rail: Yes Coupler: Adjustable 2 5/16″ standard Jack: 12k jack Fenders: HD Diamond Plate Spare tire mount: No Flush tool box Power tilt upgrade
Tilt Trailers
$8,350Price
Quick Specs
| Location: | Ozark |
| Stock Number: | 0640 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| Color: | Tan |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 0640 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |