2026 Ozark 82×20 14k Equipment Trailer #0722
Unit details
Trailer Size: 82″ x 20′
Loading option: 3′ self cleaning with apex
Axles: x2 7,000lb slipper Brake
Main frame 6″ Channel
Floor Stringers: 3″ channel on 16″ Centers
Tongue: 5″ + 6″ “stacked ” channel tongue
Box: Flush, Lockable in tongue
Rub Rail: Yes
Coupler: Adjustable 2 5/16
Jack: 12k jack
Fenders: HD Diamond plate
Spare mount: No
Mini apex ramps
Ozark Trailer MFG & Sales Harrison Arkansas
$6,200Cash Price
Quick Specs
| Location: | Harrison Arkansas |
| VIN: | #0722 |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10800 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3200 lbs |
| Payload: | 10800 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Jack: | 12K |
Additional Information
| VIN: | #0722 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |
| Model: | 82x20 14k Equipment |