2026 Ozark 82×18 7k Car Hauler #0431
Unit details
Trailer Size: 82″ x 18′ Loading option: 2′ Dove Tail and 4′ slide in ramps Axles: x2 3500lb Brakes: x1 Main frame 5″ Channel Floor Stringers: 2×3 angle Tongue: 4″ wrap channel tongue Coupler: 2 5/16″ stamped Jack: 3k Stake pockets: (10) Spare tire mount: No Fenders: Diamond GVWR: 1850lbs GVWR: 7000lbs
Ozark Trailer MFG & Sales
Car Hauler
$3,450Price
Quick Specs
| Location: | Ozark |
| Stock Number: | 0431 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Length x Width: | 18' 216" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 1850 lbs |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 1850 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 0431 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |