2026 Ozark 82 x 20 16k Equipment – #000732
Unit details
Trailer Size: 82″ x 20′
Loading option: 3′ self cleaning dove tail with mini apex
Axles: x2 8,000lb slipper Brake
Main frame 6″ Channel
Floor Stringers: 3″ channel on 16″ Centers
Tongue: 6″ + 6″ “stacked ” channel tongue
Box: Flush, Lockable in tongue
Rub Rail: Yes
Coupler: Adjustable 2 5/16 demco
Jack: 12k jack
Fenders: HD Diamond plate
Spare mount: No
16k GVWR Upgrade
14ply tires
Mini apex ramps
Harrison Arkansas
Equipment Trailer
$7,400Cash Price
Quick Specs
| Location: | Harrison Arkansas |
| Stock Number: | 000732 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.83' 82" |
Additional Information
| VIN: | 7TXZEBH25TA000732 |
| Stock Number: | 000732 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |
| Model: | 82x20 16k Equipment #0732 |