2026 Ozark 82 x 20 14k Equipment – #000758
Unit details
Trailer Size: 82″ x 20′
Loading option: 2′ Dove Tail and 5′ spring loaded fold downs
Axles: x2 7,000lb slipper Brake
Main frame 6″ Channel
Floor Stringers: 3″ channel on 16″ Centers
Tongue: 5″ + 6″ “stacked ” channel tongue
Box: Flush, Lockable in tongue
Rub Rail: Yes
Coupler: Adjustable 2 5/16
Jack: 12k jack
Fenders: HD Diamond plate
Spare mount: No
Ozark Trailer MFG & Sales Harrison Arkansas
Equipment Trailers
$5,750Cash Price
Quick Specs
| Location: | Harrison Arkansas |
| Stock Number: | 000758 |
| Trailer Type: | Equipment Trailers |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 82" |
Additional Information
| VIN: | 7TXZEBH21TA000758 |
| Stock Number: | 000758 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |
| Model: | 82x20 14k Equipment |