2026 Ozark 80×24 16k GN Equipment #0359
Unit details
Trailer Size: 80″ x 24′ Loading option: 2′ Dove Tail and 5′ spring loaded fold downs Axles: x2 8,000lb slipper Brake (CUSTOM AXLES) Main frame 6″ Channel Floor Stringers: 3″ channel on 16″ Centers Tongue: 6″ + 6″ “stacked ” channel tongue Rub Rail: Yes Coupler: Adjustable 2 5/16 GN Jack: 12k jack x2 Fenders: HD Diamond plate Spare mount: No – GN Mount 16k Upgrade Custom wide brake add perch 12″ I Beam GN
Ozark Trailer MFG & Sales
Equipment Trailer
$8,900Price
Quick Specs
| Location: | Ozark |
| Stock Number: | 0359 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 24' 288" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 0359 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |
Muliple trailer financing options
Recently Viewed Trailers
Price:$7,400
Financing from $145 / mo.
Instant • No credit impact