2026 Ozark 76 x 16 7k Utility – #000727
Unit details
Trailer Size: 76″ x 16′
Loading option: 2′ Dove Tail and spring 34″ HD Gate
Axles: x1 3500 Idler x1 brake
Main frame: 2x3x3/16
Top Rail: 2×2 SQ
Floor Stringers: 2×3
Upright stringers: 2×2
Tongue: 4″ wrap channel tongue
Coupler: 2 5/16″ Bulldog
Jack: 2k
Stake pockets: x10
Spare tire mount: yes
Fenders: Dia
1st Brake axle
Square tube top rail
Spring assist
12.5k Bulldog style coupler 2 5/16″
Harrison Arkansas
Utility Trailer
$3,608Cash Price
Quick Specs
| Location: | Harrison Arkansas |
| Stock Number: | 000727 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 76" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 76" |
Additional Information
| VIN: | 7TXZUBF24TA000727 |
| Stock Number: | 000727 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |
| Model: | 76x16 7k Utility |