2025 Ozark 76×16 7k Utility Trailer #0884
Unit details
Trailer Size: 76″ x 16′ Loading option: 2′ Dove Tail and 34″ HD Gate Axles: x2 3500 Idlers Main frame: 2x3x3/16 Top Rail: 2×2 Floor Stringers: 2×3 Upright stringers: 2×2 Tongue: 4″ wrap channel tongue Coupler: 2 5/16″ standard Jack: 2k Stake pockets: (16′-18′ x8) Spare tire mount: yes Fenders: Diamond 1st brake axle- includes brake away
Ozark Trailer MFG & Sales
Utility Trailer
$3,345Price
Quick Specs
| Location: | Ozark |
| Stock Number: | 0884 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Tan |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 0884 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Ozark |