2025 Ozark 82×22 14K Tilt
Unit details
Cash/Check Price: $7,350 Call or Email In Stock and Ready to Go! 5′ Stationary Deck 17′ Hydraulic Gravity Tilt with Shut Off Valve x2 7,000lb Easy Grease Brake Axles 2 5/16″ Standard Adjustable Coupler 6″ Channel Main Frame 6″+6″ Channel Stacked Tongue x2 3.5″ Hydraulic Dampening Cylinders x2 Heavy Duty Latches Square Tube Headache Rack 3″ Channel on 16″ Center Floor Stringers Rub Rail with Stake Pockets 12K Side Crank Jack All LED Lights All Wiring Ran In Conduit 7-Way Trailer Plug with Keeper x4 235/80/16 10 Ply Radial Tires Front Corner Steps with Marker Lights Knife Edge Heavy Duty Diamond Plate Fenders with Steps and Supports #2 Pressure Treated Lumber Screwed Down Prepped with Hot Wash Primed with PPG Painted with PPG GVWR: 14,000 lbs Payload Capacity: 10,000 lbs Weight: 4,000 lbs Warranty : 5 Year Structural 3 Year Axles 1 Year Bumper To Bumper 1 Year Tires
Ozark Trailer MFG & Sales
Tilt Trailers
Quick Specs
| Location: | Ozark |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| Color: | Tan |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Year: | 2025 |
| Make: | Ozark |









