2026 Ozark 82×20 16k Equipment Trailer #0632
Unit details
Trailer Size: 82″ x 20′ Axles: x2 8,000lb slipper Brake Main frame 6″ Channel Floor Stringers: 3″ channel on 16″ Centers Tongue: 6″ + 6″ “stacked ” channel tongue Box: Flush, Lockable in tongue Rub Rail: Yes Coupler: Adjustable 2 5/16 demco Jack: 12k jack Fenders: HD Diamond plate Spare mount: No 16k-17.5k GVWR Upgrade Mini apex ramps Weight: 3250lbs
Ozark Trailer MFG & Sales
Equipment Trailer
$7,400Price
Quick Specs
| Location: | Ozark |
| Stock Number: | 0632 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 0632 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |
Muliple trailer financing options
Recently Viewed Trailers
Price:$2,025
Financing from $40 / mo.
Instant • No credit impact