2026 Ozark 82×20 16k Equipment trailer #0616
Unit details
Trailer Size: 82″ x 20′ Loading option: 3′ self cleaning dove tail with mini apex ramps Axles: x2 8,000lb slipper Brake Main frame 6″ Channel Floor Stringers: 3″ channel on 16″ Centers Tongue: 12″ 14LB I beam Box: Flush, Lockable in tongue Rub Rail: Yes Coupler: Adjustable 2 5/16 gooseneck Jack: dual 10k jack Fenders: HD Diamond plate Spare mount: yes gooseneck Mini apex ramps 12″ I beam GN 16k-17.5k GVWR upgrade
Ozark Trailer MFG & Sales
Equipment Trailer
$8,650Price
Quick Specs
| Location: | Ozark |
| Stock Number: | 0616 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 0616 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |