2026 Ozark 82×20 16k Equipment Trailer #0249
Unit details
Trailer Size: 82″ x 20′ Loading option: 2′ Dove Tail and 5′ spring loaded fold downs Axles: x2 8,000lb slipper Brake Main frame 6″ Channel Floor Stringers: 3″ channel on 16″ Centers Tongue: 6″ + 6″ “stacked ” channel tongue Rub Rail: Yes Coupler: Adjustable 2 5/16 TWIST RAM Jack: 12k jack Fenders: HD Diamond plate Spare mount: No 16K GVWR upgrade(14Ply) 10K+ flush tongue box Weight: 3200lbs GVWR: 16,000lbs
Ozark Trailer MFG & Sales
Equipment Trailer
$7,275Price
Quick Specs
| Location: | Ozark |
| Stock Number: | 0249 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 20' 240" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 0249 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |