2026 Ozark 76 x 14 3k Utility – #000728
Unit details
Trailer Size: 76″ x 14′
Loading option: 2′ Dove Tail and 34″ gate
Axle: 3500 Idler
Main frame: 2x3x3/16
Top Rail: 2×2 tube
Floor Stringers: 2×2
Uprights: 2×2
Tongue: 2x3x3/16 1/2 Back
Coupler: 2″ Bulldog
Jack: 2k
Stake pockets: 10
Spare tire mount: yes
Fenders: Dia
Square tube top rail
7k Bulldog style coupler 2″
Ozark Trailer MFG & Sales Harrison Arkansas
Utility Trailer
$2,412Cash Price
Quick Specs
| Location: | Harrison Arkansas |
| Stock Number: | 000728 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 76" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 76" |
Additional Information
| VIN: | 7TXZUBE15TA000728 |
| Stock Number: | 000728 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |
| Model: | 76x14 3k Utility Trailer |
Muliple trailer financing options
Recently Viewed Trailers
Price:$2,346
Financing from $46 / mo.
Instant • No credit impact