2026 Ozark 82 x 22 16k Tilt – #000742
Unit details
Trailer Size: 82″ x 22′ (5’+17′)
Loading option: 17′ Hydraulic tilt
Hydraulics: Single cylinder with valve
Axles: x2 8000lb slipper spring brakes.
Main frame 6″ Channel
Floor Stringers: 3″ channel on 16″ Centers
Tongue: 6″ + 6″ wrap channel tongue stacked
Box: Flush, Lockable in tongue.
Rub Rail: Yes
Coupler: Adjustable 2 5/16″ Twist
Jack: 12k jack
Fenders: HD Diamond Plate
Spare tire mount: No
16k Upgrade
Ozark Trailer MFG & Sales Harrison Arkansas
Tilt Trailer
$8,550Cash Price
Quick Specs
| Location: | Harrison Arkansas |
| Stock Number: | 000742 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Tail: | Tilt |
Additional Information
| VIN: | 7TXZTBJ28TA000742 |
| Stock Number: | 000742 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |
| Model: | 82x22 16k Tilt |