2026 Ozark 76×14 7k Utility Trailer #0550
Unit details
Trailer Size: 76″ x 14′ Loading option: 2′ Dove Tail and 34″ HD spring assisted Axles: x2 3500 Idler x1 brake Main frame: 2x3x3/16 Top Rail: 2×2 tube Floor Stringers: 2×3 Upright stringers: 2×2 Tongue: 4″ wrap channel tongue Coupler: 2 5/16″ bull dog Jack: 2k Stake pockets: (12′-14′ x6) Spare tire mount: yes Fenders: Diamond Plate Spring assist 1st brake axle Square tube top rail 12.5k Bulldog style coupler
Ozark Trailer MFG & Sales
Utility Trailer
$3,492Price
Quick Specs
| Location: | Ozark |
| Stock Number: | 0550 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 0550 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Ozark |
Muliple trailer financing options
Recently Viewed Trailers
Price:$2,512
Financing from $49 / mo.
Instant • No credit impact